Sertifikalar

ISO 15189:2014 : Şuan, Türkiye ve Avrupa’daki diğer tıbbi tahlil laboratuvarlarının kurmaya ve entegre etmeye çalıştığı ISO 15189 standardını, biz British Medical Laboratory  ailesi olarak yakın zamanda bunu tamamladık ve başardık. 2017 yılının Ocak ayında ‘TÜRKAK’  imzalı,     ” TS EN ISO 15189:2014  Tıbbi Tahlil Laboratuvarları Akreditasyonu”  belgesini almaya hak kazanarak hizmetlerimizdeki kalite anlayışımızı taçlandırdık. Kuzey Kıbrıs’ta İLK  ve TEK  bu belgeye sahip tıbbi tahlil laboratuvarı olmamızın yanı sıra, bünyesinde 5000 den fazla tıbbı laboratuvar barındıran Türkiye genelinde ise bu belgeyi almaya hak kazanan 33. laboratuvar olarak  Kuzey Kıbrıs’taki sağlık sektörüne altın harflerle adımızı yazmış bulunmaktayız.

British Medical Laboratory;  biyokimya, seroloji/hormon ve hematoloji dallarındaki toplamda 57 testten akredite olmaya hak kazanmıştır. Ayrıca, bu toplam akredite test sayısı ise Türkiye genelindeki gerek ‘referans laboratuvar’ diye adı geçen, gerekse diğer tıbbi tahlil laboratuvarlarının genelinde edindiği akredite test sayısının üstündedir.

ISO 15189 standardı, ISO 17025  ve  ISO 9001:2000  standartlarının Tıbbi Laboratuvarlar için düzenlenmesinden meydana gelmiştir. Bu Standardın temel amacı ise tıbbi laboratuvarlarının akreditasyonu ve test sonuçlarının hasta ve sağlık personeli nezrinde güvence altına alınmasını sağlamaktır. Sonuç olarak, tek başına bir standart olan ‘Tıbbi Laboratuvarlar Kalite ve Yeterlilik için Özel Gereksinimler’ standardı ISO 15189, test sonuçlarının kalitesini temin etmek, güvenilirliğini sağlamak ve bu kapsamda akredite olmak isteyen Tıbbi Laboratuvarlar için özel geliştirilmiştir.

TÜRKAK- Türk Akreditasyon Kurumu, Avrupa Birliği Bakanlığına bağlı özerk yapıya sahip Türkiye Cumhuriyeti’nin milli akreditasyon kurumudur. Kuruluş amacı; ürün, sistem, laboratuvar, muayene konularında hizmet veren kuruluşların akreditasyonlarını gerçekleştirmek ve bir standardizasyon içerisinde bu hizmetleri sunduklarını akredite ederek gözetmektir. Akreditasyon sürecinde ISO- International Organization Standardization (Uluslararası Standartlar Örgütü) ‘ın yayınlamış olduğu akreditasyona konu olacak standartlar taban alınır.

 

Türkak, karşılıklı tanınma anlaşmalarına konu olan tüm akreditasyon alanlarında Avrupa Akreditasyon Birliği ile karşılıklı tanınma anlaşması imzalayıp 2008 yılından itibaren tam üye konumunda hizmet vermektedir. Hizmetlerinin küresel kabulü ve Kuruluşlar arasındaki güven mekanizması ise akreditasyon kuruluşları tarafından oluşturulmuş olan IAF (Uluslararası Akreditasyon Forumu), ILAC (Uluslararası Laboratuar Akreditasyon Birliği), EA (Avrupa Akreditasyon Birliği) gibi örgütlerle yapılan çok taraflı tanınma anlaşmaları ile tesis edilmektedir.

 

  Bize olan güveninizi belgelendirdik, şimdi artık tüm dünya bize güveniyor…’

 

ISO 9001:2008:  Kuzey Kıbrıs sağlık sektöründe karşılaştığımız sıkıntıların ana temelinin uluslararası denetim eksikliğine dayalı olduğuna inandığımızdan, kuruluşumuzdan itibaren katıldığımız dünya çapında geçerliliğe sahip belgelendirme programları ile kalitemizi çerçevelettik. 2015 yılında, ‘TÜV Avusturia’  imzalı  ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi  sertifikasını almaya hak kazandık ve bu belgenin güncelliğini her sene denetlenerek sürdürmeye devam ediyoruz.

 

ISO 9001 Nedir?
Organizasyonların müşteri memnuniyetinin artırılmasına yönelik olarak kalite yönetim sisteminin kurulması ve geliştirilmesi konusunda rehberlik eden ve ISO tarafından yayınlanmış olan bir standartlar bütünüdür.

ISO’nun tanımı
ISO International Organization for standardizasyon’ un kısa yazılışıdır, yani uluslararası standardizasyon örgütünün oluşturduğu bir kalite yönetim standardıdır. ISO 9001 Belgesi ise ilgili kuruluşun ürün veya hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir yönetim sistemine uygun olarak sevk ve idare edilen bir yönetim anlayışının sonucunda ortaya konduğu ve dolayısı ile kuruluşun ürün ve hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanabileceğinin bir güvencesini belirler.


Bize sor

  Açılış Saatleri
  • Pazartesi - Cuma | 08:00 - 18:00
  • Cumartesi | 08.00 - 13:00
  • Pazar | On Call

  Hasta başı test (POC) Servis
  • (0392) 444 4 BML (265)
  • 7/24 Evinizde Hizmet Vermekteyiz